Mr. Banks' Sunfish Math

[email protected]

Unit Rate Project

You are shopping for your “End of Winter Bash” at an online bulk grocery store.  You only want to buy one pound of each product for your party.  You have 100 dollars to spend for the food for your party.  Find the most different types of products you can by 1lb. each of for under $100

 Go to      www.bulkfoods.com

Create a word document and save it on the network under……. shared folder……then sunfish folder……then the JBANKS folder……then choose your core……….title it   ”name.unitrate”

A) List the products you chose to buy and its unit rate

B) At the end include the….

    1) total amount spent,

    2) total pounds of food bought,

    3) total number of products bought





No comments yet

Sorry, the comment form is closed at this time.